Language // Język

17.05, W-wa: Skąd ciało wiedziało? Ucieleśnienie w naukach kognitywnych i społecznych, Deadline 30.04 http://t.co/OhPKk1f7ag
Deadline na zjazd PTK przesunięty: 1 czerwca, czyli miesiąc później. http://t.co/NMotTwqmUd
KNEW 2014: Cognitive Science of Science; deadline June, 15th http://t.co/efMDbmdBES.
RT @languagetoolorg: There's now a LanguageTool plugin for Eclipse: https://t.co/8ej2SDXhry
10. Zjazd Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego 25 - 27 WRZEŚNIA 2014 | SZCZECIN, deadline 1 maja #cogsci http://t.co/NMotTwqmUd

Słownik ortograficzny


 

INFORMACJE

Niektóre błędy ortograficzne widoczne tylko w kontekście (oraz różne błędy innego rodzaju) wykrywa narzędzie korektorskie LanguageTool. Można skorzystać z tej strony, aby sprawdzić poprawność tekstu w języku polskim. Wątpliwości językowe najlepiej sprawdzać w poradniach językowych. Służy do tego poniższa wyszukiwarka, która obejmuje poradnie językowe w internecie.

Słownik ortograficzny online do sprawdzania pisowni stosuje program Jana Daciuka, fsa_spell. Część podpowiedzi generowana jest przy wykorzystaniu propozycji korektora pisowni Google. Obecnie zestaw słów pochodzi z otwartego słownika języka polskiego, który obejmuje około 3,5 miliona form wyrazowych, utworzonych od około 280 tysięcy form podstawowych. Wszelkie uwagi dotyczące ortografii proszę zgłaszać tam. Natomiast błędy w rozpoznawaniu form gramatycznych, podawanych w wynikach, należy zgłaszać mi :)

Źródłem autorytatywnych rozstrzygnięć ortograficznych jest Rada Języka Polskiego, a w następnej kolejności normatywny słownik ortograficzny, np. Słownik ortograficzny PWN. Osoby mające wątpliwości co do pisowni tego lub innego wyrazu proszę o zajrzenie do słownika PWN. Do tej pory na wszystkie pytania ortograficzne mogłem odpowiedzieć, po prostu zaglądając do niego, a na pewno moje pośrednictwo nie jest nikomu potrzebne. Nie jest to, co prawda, słownik ortograficzny on-line i ma mniejszy zasób słownikowy (około 140 tysięcy haseł), lecz zawiera niekiedy przydatne komentarze i odnośniki do zasad.

Instaluj słownik jako wyszukiwarkę dla przeglądarek Firefox 2 i Internet Explorer 7