Language // Język

Helen Beebee: break stereotypes that innate talent determines success in philosophy and implement collab rules in s… https://t.co/0ampHzcNjM
Philip Kitcher's keynote: the best philosophy has always been synthetic, not analytic. #EPSA17
https://t.co/h8EQDM6xjO Understanding Social #cognition Oct 20-22, ext. deadline Aug 31, Lublin, Poland, @danieldennett as keynote #CogSci
U Hahn during #CogSci2017: why are there so many crazy (irrational) people? https://t.co/yhfsK1wHGy
K Friston explains everything neatly again during his talk on #CogSci2017 https://t.co/IAGXizuthX

Najczęstsze błędy ortograficzne

Wyrazy rozpoznane jako błędne przez mój internetowy słownik ortograficzny są zapisywane do celów statystycznych. Dzięki temu od momentu uruchomienia nowej witryny udało mi się wyłowić dziesiątkę najtrudniejszych wyrazów – dla osób korzystających ze słownika. Oto one, zapisane poprawnie (żeby nie utrwalać złych nawyków).

  1. na pewno
  2. w ogóle
  3. który
  4. u
  5. w końcu
  6. na razie
  7. po prostu
  8. nie wiem
  9. od razu
  10. dobrze

Jak widać, szczególną trudność sprawia pisownia rozłączna. Niektórzy wahają się też, czy pisać „u”, czy „ó”; „rz” czy „ż”. Zobaczymy, czy po publikacji tej listy zmienią się liderzy w tym wyścigu :)

Oczywiście, nie wszystkie możliwe błędy się tu pojawią, gdyż o poprawności wyrazu stanowi często kontekst, którego standardowe elektroniczne słowniki ortograficzne nie potrafią uwzględnić. Na pociechę dodam, że ortografia języka polskiego jest stosunkowo prosta – np. w porównaniu z angielską, gdzie wymowa bardzo luźno łączy się z zapisem. A nawet ścisłe zasady wymowy języka francuskiego to za mało, aby ortografię francuszczyzny uznać za łatwą. W porównaniu z angielskim czy francuskim polski ma ortografię łatwiutką :)